PC'niz için temizlik vakti!
 

İlkbaharın gelmesiyle beraber evlerimizde temizlik işlerine, tozları almaya, onu derli toplu hale getirmeye ve gereksiz şeylerden kurtulmaya başladık. Aynı evinizde olduğu gibi PC'niz de zamanla toz deposu olabilir, sabit diskiniz, işlemci fanınız ve diğer bileşenler üzerinde biriken tozlar onların ısınmasına neden olarak performansını düşürebilir. Bu yazımızdaki ipuçlarını izleyerek bilgisayarınızı fiziksel olarak kirlerden ve tozlardan arındırabilir, tekrar nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Not: Temizlik işlemine başlamadan önce cihazınızı kapattığınızdan ve elektrik fişini çektiğinizden emin olun. Cihazınızın içine sıvı damlatmayın.

1. Klavyenizi temizleyin

Arizona Üniversitesi'nin bir araştırmasına göre klavyelerimiz, klozet oturma yerlerinden bile daha kirliler. Kirli klavyeler, sağlığımız için bir tehdit oluşturuyor. Onlarım temizlemek ise oldukça kolay.

Klavyenizi bir süpürge yardımıyla dikkatle temizleyebilir ve tozlarını alabilirsiniz. Ardından tuşları tiftiksiz, hafif nemli bir bez parçasıyla silin. Son olarak alkollü bir temizleyiciyle klavyenizi dezenfekte edin. Klayeniz çok kirliyse, tuşları sökerek topluca yıkayabilirsiniz. Tuşları tekrar yerleştirmenin kolay olması bakımından, bu işlemden önce klavyenizin bir fotoğrafını çekin.

2. Farenizi temizleyin

Farenizin de en az klavyeniz kadar pislenmiş olması doğaldır. Farenizin üst yüzeyini tiftiksiz bir kumaş parçasıyla temizleyebilirsiniz. Farenizin altındaki ışık diyotunu bir kulak çubuğuyla dikkatlice temizleyebilirsiniz. Mekanik toplu bir fareniz varsa, topu çıkartarak tozu, saçları ve parçaları temizleyin.

3. Fanları temizleyin

İster bir masaüstü PC'niz olsun, ister laptop'unuz, CPU ve GPU'nuzun soğutmaya ihtiyacı vardır. Bu, genellikle bir heatsink'i soğutan fan yoluyla gerçekleştirilir. Heatsink'in ızgaraları arasında tozun birikmesi ise, soğutmanın etkili bir biçimde yapılmasına engel olur.

Fanlarınızı nasıl temizleyeceğiniz, kullandığınız bilgisayarın modeline göre değişmektedir. Bu konuda YouTube ve Google'da arama yaparak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Genel olarak bir elektrikli süpürge veya sıkıştırılmış hava ile heatsink'inizi temizleyebilirsiniz. Termal karışımınız yoksa ve yeniden birleştiremeyecekseniz, heatsink'i yerinden sökmeyin.

4. LCD monitörünüzü temizleyin

Modern LCD monitörlerin ekranı, eski CRT ekranlar gibi camla kaplı olmadığından, ona zarar vermeden temizlemek için tüysüz bir kumaş parçasına ve saf suya (veya izopropil alkol veya yağlı izler için sirke), bir şişeye ve genellikle bir spreye ihtiyacınız var.

Kumaş parçasına suyu veya 1:1 oranında izopropil alkol : su karşımını sıkın. Ardından ekranı bu nemli kumaşla dikkatlice silin.

Bu Haberi Sizden Önce 1601 Kişi Görüntüledi...

E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın E-mail Adresi :
Adınız Soyadınız
Yorumunuz

YorumlarKonu İle İlgili Diğer Yazılar

- APU teknolojisinin ikinci nesli geliyor! 
- Lenovo'dan yeni Ultrabook! 
- PC'niz için temizlik vakti!