Ana Sayfa | Sepet | İletişim 

Üye İşlemleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 Caretta Caretta
Caretta Caretta

Yaklaşık yüz milyon yıldır adamızın suları,Yeşil Baş (Chelonia Mydas) ve Logger Head (Caretta Caretta) kaplumbağaları tarafından ziyaret edilmektedir. Yeşil Baş sadece aramızda, Türkiye'nin güney doğu kıyılarında ve bazen de İsrail'de yumurtlama yapmaktadır. Bu büyüleyici canlılar, yumurtlamak için Mayıs ve Ağustos ayları arasında Kıbrıs'ın kumsallarına gelmektedirler. Yumurtlama yaptıkları kumsallardan biri olan Alagadi, koruma altına alınmıştır.

   Güneşin batışından sonra hava karardığında, bazen kabukları 100cm'den fazla olan yetişkin dişi kaplumbağalar kumsalda yumurtlamaya uygun bir yer ararlar. Türlerine bağlı olarak 65 ile 110 adet arasında yumurta bırakırlar. Her bir kaplumbağa 10-15 gün arayla beş ila altı kez yumurtlar. Yumurtlama tamamlandığında yorgun düşen dişi kaplumbağa denize geri döner. Tekrar yumurtlama yapmak için aynı plaja iki yıl sonra yeniden gelir.

   Ekolojistler ve öğrenciler, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarının korunmasına yardım etmek amacıyla yumurtlama alanlarında gözlemlerde bulunmaktadırlar. Ziyaretçiler için de bu doğa olayını gözlemlemek heyecan verici bir deneyimdir. Carettaları izlemek istiyorsanız gece kumsalda kamp yapan gruplara katılabilirsiniz, koruma amaçlı gönüllü grubundan oluşan bu gruplar her yıl düzenli olarak dünyanın heryerinden gelip kaplumbağaları izlemektedirler.

Bu Haberi Sizden Önce 916 Kişi Görüntüledi...

   
 
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın E-mail Adresi :
 
Adınız Soyadınız
Yorumunuz

Yorumlar 
 

 

 


 

- Fauna 
- Bitki Örtüsü 
- Nüfus Dağılımı 
- 9000 Yıllık Kalıntılar 
- Derinliklerdeki Mavi 
- Caretta Caretta 
- Kıbrıs ve Halk Dansları 


SİNEMA

Sinemalarda Bu Hafta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM
Hizmette Kalitenin Adresi

 

REKLAM
Amaç Hizmetse Biz Hep Vardık

 

REKLAM
Tercihiniz Hiç Değişmedi

 

REKLAM
Güzelliğinize Güzellik Katın

 

Biten Festivaller

 

 

 

 

Reklamınız Burada

Bilgi için reklam@adafestival.com
  Reklamınız Burada

Bilgi için reklam@adafestival.com
REHBER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu