Ana Sayfa | Sepet | İletişim 

Üye İşlemleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 Saçaklı Ev
 

Özellikli bir yapı olan “Saçaklı Ev”, Lefkoşa surlar içi Selimiye Mahallesi Kütüphane Sokakta yer almaktadır. Yola çıkma yapan köşk odasının eğimli dikmelerle desteklenen geniş saçaklarından dolayı “Saçaklı Ev” olarak isimlendirilmiştir. Kare bir iç avluyu çevreleyen “L” planlı ve iki katlıdır. Yapının tarihi ise kesin olarak bilinmemekle birlikte, gerek ön cephedeki izlerden gerekse restorasyon aşamasında alt kat revaklı galeride ortaya çıkan Gotik kemerden, geçmişinin Orta Çağa dayandığı anlaşılmaktadır. Osmanlı döneminde mevcut Orta Çağ kalıntılarından yararlanılarak geliştirilen konut, gerek plan, gerekse yapının tekniği ile malzeme özellikleri bakımından Osmanlı konut mimarisi özellikleri taşımaktadır. Giriş kapısı üzerindeki 1932 tarihli kayıtlar, yapının bu tarihte esaslı bir onarım geçirdiği, geniş kapısı ile alt kat ön cephedeki taş çerçeve büyük ebatlı pencerenin bu onarımdan kalma olduğu anlaşılmaktadır.

Konutun zemin ve üst katında üçer oda bulunmaktadır. Alt kat revaklı galeride yer alan ahşap dik bir merdivenle üst kata ulaşılmaktadır. Bol pencereli köşk odası (Baş Oda) Bağdadi teknikle, diğer bölümler ise taş ve kerpiç malzeme kuşanılarak inşa edilmiştir. Alt kattaki odalar zaman içinde bölünerek ve ön cepheye gelişi güzel açıklıklar açılarak dükkana dönüştürülmüştür. Kötü kullanım, bilinçsiz müdahale ve eklemelerden dolayı ortaya çıkan statik sorunlar nedeniyle köşk odası iç avluya doğru oturma yapmıştır. 1936 yılındaki Eski Eserler ve Müzeler Dedesi tarafından kamulaştırılan yapının restorasyonuna 1994 yılında başlanmış ve bu çalışmalar 1996 yılında tamamlanmıştır.

Yapının özgün şekliyle yeniden elden geçirilmesi için iki etapta gerçekleştirilen yeniden yapılandırma çalışmalarının ilk etabında, yapıya sonradan eklenen ve hiçbir özelliği bulunmayan ilaveler yıkılıp atılmıştır. Saçaklı eve, kültür ve sanatla uğraşan kişi, kurum ve kuruluşların sergi açabilecekleri, toplantı, konferans, sempozyum, seminer ve benzeri etkinlikler düzenleyebilecekleri bir Kültür – Sanat merkezi olarak kullanıma kazandırılması amaçlanmıştır. Bunun nedeni alt ve üst katlardaki mekanlar bu amaca yönelik olarak düzenlenmiş, hizmet bölümü ise yeni bir ilave olarak iç avlunun güneybatı köşesine inşa edilmiştir.

 

Bu Haberi Sizden Önce 2093 Kişi Görüntüledi...

E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın E-mail Adresi :
Adınız Soyadınız
Yorumunuz

YorumlarKonu İle İlgili Diğer Yazılar

- Büyük Han  
- Hz. Ömer Türbesi ve Mescidi  
- Sultan II. Mahmut Kütüphanesi  
- Mevlevi Müzesi  
- Othello Kulesi (Kalesi)  
- Canbulat Paşa Türbe ve Müzesi 
- Saçaklı Ev  
- Archangelos Mihail İkon Müzesi  
- Girne Kalesi 


SİNEMA

Sinemalarda Bu Hafta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM
Hizmette Kalitenin Adresi

 

REKLAM
Amaç Hizmetse Biz Hep Vardık

 

REKLAM
Tercihiniz Hiç Değişmedi

 

REKLAM
Güzelliğinize Güzellik Katın

 

Biten Festivaller

 

 

 

 

Reklamınız Burada

Bilgi için reklam@adafestival.com
  Reklamınız Burada

Bilgi için reklam@adafestival.com
REHBER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu