Ana Sayfa | Sepet | İletişim 

Üye İşlemleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 Astım hastalarına polen uyarısı
Astım hastalarına polen uyarısı

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Öner Balbay,'bahar aylarının gelmesiyle birlikte astım hastalarının şikayetlerinin ve mağduriyetlerinin arttığını söyledi.

Balbay,  Göğüs Hastalıkları Uzmanları olarak bahar aylarında astım hastalarına karşı daha temkinli davrandıklarını bildirdi. Astım hastalarının şikayetlerinin bu aylarda daha da fazlalaştığına işaret eden Balbay, bahar aylarında çiçeklerin açmasıyla birlikte havadaki polen yoğunluğunun artığına vurgu yaptı.

Balbay, artan polen yoğunluğu nedeniyle vatandaşların çeşitli şikayetlerle hastanelere başvurduğunu belirterek, ''Bahar aylarıyla birlikte hastaların sayısı artmakta, dışarı çıkmayla birlikte polenlere maruz kalınmakta ve bu hastalar, acil servislere başvurmaktadır. Başka hastalarda ise gözlerde yaşarma, burun akıntısı, boğazda kaşıntı hissi ve hapşırma gibi yakınmalar oluşturmakta bunlar da alerjik nezle dediğimiz grubu oluşturmaktadır. Tabii bu hastalık da Astım hastalığına eşlik etmektedir'' diye konuştu.

Balbay, polenlerden korunmak için uyarılarda bulundu:

''Polenlerin çevreye saçılmasını veya polenleri engelleyebileceğimiz bir yöntem yok. Ancak bu hastaların bilinen rahatsızlıkları var ise mutlaka ilaçlarını düzenli kullanmalarını öneriyoruz. Bununla birlikte astım hastalarında normal belirtilerin yanı sıra  hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıktığı taktirde var olan astımlarının kötüye gittiği düşünülerek mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekiyor''

Prof. Dr. Balbay, astım hastası olmayan ve gözlerde yaşarma, burun akıntısı, boğazda kaşıntı hissi ve hapşırma gibi şikayetleri bulunan vatandaşların da mutlaka bir doktora görünmesi gerektiğine dikkati çekerek, ''Şikayeti olan vatandaşlarımız varsa astım hastası mıyım, alerjik nezlem mi var? gibi sorularına yanıt bulabilmeleri için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları ve göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

 

Bu Haberi Sizden Önce 808 Kişi Görüntüledi...

   
 
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın E-mail Adresi :
 
Adınız Soyadınız
Yorumunuz

Yorumlar 
 

 

 


 

- Sağlık için bol bol su için! 
- Cep telefonu belleğinizi bozuyor 
- HIV nesli 
- Soyadaki tehlike 
- Tiryakiye bir kötü haber daha! 
- Astım hastalarına polen uyarısı 


SİNEMA

Sinemalarda Bu Hafta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM
Hizmette Kalitenin Adresi

 

REKLAM
Amaç Hizmetse Biz Hep Vardık

 

REKLAM
Tercihiniz Hiç Değişmedi

 

REKLAM
Güzelliğinize Güzellik Katın

 

Biten Festivaller

 

 

 

 

Reklamınız Burada

Bilgi için reklam@adafestival.com
  Reklamınız Burada

Bilgi için reklam@adafestival.com
REHBER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu